Metas apibendrinti 2023 metus

Metas apibendrinti 2023 metus

Prieš Naujuosius neretai susimąstome apie besibaigiančius metus ir jų rezultatus. Kartais šie rezultatai neypatingai džiugina ir gali sugadinti nuotaiką. Vis dėlto yra ekologiškų būdų, kurie neleis nusiminti ir padės palaikyti save.

   1. Kažkas nepavyko? Nebarkite savęs.

Metų pradžioje išsikėlėme ambicingus tikslus. Mes planuojame ir ne visada suprantame, kas mūsų laukia toliau. Tačiau tai nėra priežastis priekaištauti visam pasauliui ir sau. Bet kuri situacija gali pakrypti netikėta linkme. Neįmanoma visko numatyti. Ir net jei suklydote, prisiminkite: mūsų klaidos yra patirtis, padedanti geriau suprasti save.

Štai praktika, kuri padės išgyventi netikėtai užklupusias nesėkmes.

Praktika „Palaikymo ranka“

Atsisėskite patogiai. Jei norite, galite atsigulti. Užsimerkite. Įsivaizduokite situaciją, kuri jus supykdė. Įsivaizduokite, kad žmogus, kuris jums labai brangus ir su kuriuo šiltai bendraujate, yra susidūręs su panašia situacija. Įsivaizduokite, kad jį palaikote. Padėkite ranką ant tos kūno dalies, kurią šiuo metu labiausiai norite liesti.

Jei nežinote, kur dėti ranką, yra toks magiškas gestas – uždėkite ranką ant krūtinės. Įsivaizduokite, kad jūsų ranka skleidžia šilumą visam kūnui.

Švelniai palieskite save ir ištieskite antrąją palaikymo ranką. Padėkite ją ant pirmosios arba, pavyzdžiui, ant pilvo. Įsivaizduokite, kaip šiluma sklinda nuo pirštų po visą kūną.

Atminkite: gyvenime bus sunkumų ir praradimų. Bet jūs turite dvi rankas, kurios visada jus palaikys. Jei jums vis dar sunku taip palaikyti save, įsivaizduokite savo vietoje širdžiai mielą žmogų.

Palaipsniui atmerkite akis ir švelniai grįžkite į kambarį.

Tai praktika, ugdanti atjautą sau, gyvenimą keičiantį įgūdį, kurį kiekvienas turi išsiugdyti.

 

   2. Nelyginkite savo rezultatų su kitais.

Suprantama, tai gali būti sunku. Naujųjų metų išvakarėse visi dalijasi savo sėkme, kurios taip pat norisi ir savo gyvenime. Tačiau lyginti save su tais, kuriems geriau sekasi, yra iš anksto pražūtingas kelias. Lyginti su tais, kam prasčiau sekėsi, taip pat nėra naudinga.

Pamirškite destruktyvius palyginimus. Išmokite įkvėpti save kitų pavyzdžiais ir naudokitės jais išlikdami savimi. Štai praktika, kuri bus naudinga kiekvienam, linkusiam nuvertinti savo pasiekimus.

Praktika „Lobių skrynia“

Mes priprantame prie savęs, prie savo aplinkos ir daug ką laikome savaime suprantamu dalyku. Laikas nuo laiko svarbu priminti sau, ką turite. Tai įkvepia.

Kiekvienas mūsų turimas išteklius gali būti pavaizduotas kokio nors objekto ar vaizdo pavidalu. Ir tiesiogine prasme galite sukurti savo išteklių kolekciją. Kaip tai padaryti? Psichoterapijoje yra tokia praktika: paimkite gražią dėžutę, į kurią įdėsite įsimintinus fragmentus, daiktus, kurie sukelia prisiminimus. Nuotraukos, bilietai į kiną, atvirukai. Žiūrėkite į tai rimtai.

Kiekviena punktas = 1 daiktas, kurį galima įdėti.

Jei jums nepatinka dėžutė, galite nupiešti paveikslėlį, sudaryti fizinę kolekciją arba pasidaryti nuotaikų galeriją.

Ten turėtų atsispindėti viskas, kas daro jus jumis: įvykiai, žmonės, vietos, pasiekimai, patirtos būsenos, veiksmai, savybės, svarbūs objektai, idėjos, personažai, žaidimai.

Dažnai sutelkiame dėmesį į tai, ką reikia pasiekti ateityje, ir retai prisimename savo praeitį – iš perspektyvos, kokį didelį kelią nuėjome ir kokie puikūs žmonės buvome.

 

   3. Pagirkite save ir pasižymėkite laimėjimus.

Gyvenimo ritmas ne visada leidžia suprasti, ko pasiekėme. Juk kita beprotiško greičio pusė – jėgų trūkumas. Kartais fiziškai nepajėgiame pastebėti pasiekto rezultato. Kaip dažnai nutinka, problema slypi giliai: mes nejaučiame savo vertės, nes kiti mūsų nevertina – viršininkai, mokytojai, tėvai. Ir mes negalime savęs girti, nes kiti negiria.

Ką daryti? Pastebėkite tarpinius rezultatus – jie sukuria atramas, kurios mus palaiko. Atminkite: bet koks ilgas kelias į tikslą susideda iš mažų žingsnių. Kai tik juos pastebime, mūsų kelias tampa lygesnis ir geresnis.

Praktika „Pagyrimas ir dopaminas“

Kai susidorojame su ilgu projektu arba staiga randame išradingą sudėtingos problemos sprendimą, gaminame vieną iš laimės hormonų – dopaminą. Kur kas rečiau džiaugiamės mažomis pergalėmis. Norint paskatinti dopamino gamybą, reikia pradėti save girti net už nedidelius pasiekimus.

Gal nuėjote į treniruotę? Ar išmokote 10 žodžių užsienio kalba? Užsiregistravote į kvalifikacijos kėlimo kursus? Nedelsdami pagirkite save! Atlikite šį ritualą kiekvieną dieną ir susiformuosite naudingą įprotį. Jums nebereikės savęs versti eiti savo svajonės link – pradėsite tai daryti su malonumu. Matuokite pastangas, o ne pažangą.

 

   4. Padėkokite tiems, kurie šalia.

Įprastoje reikalų rutinoje pamirštame, kad šalia mūsų yra širdžiai brangūs žmonės. Naujieji metai yra puiki proga pasakyti jiems „ačiū“. Nors, žinoma, geriau tai pasakyti dažniau.

Tyrimai rodo, kad dėkingumas gerina psichinę ir fizinę sveikatą, pagerina miegą ir netgi padidina produktyvumą.

Tačiau vien patirti šį jausmą neužtenka. Svarbu išmokti išreikšti dėkingumą tam, kas mums padarė ką nors gera. Čia gali padėti padėkos laiškai: kuo anksčiau įprasite juos rašyti, tuo daugiau naudos tai atneš.

 

Praktika „Padėkos laiškas“

Dėkingumas yra didžiulė galia. Tai padeda ir tam, kuris dėkoja, ir tam, kuriam dėkojama. Stebinantis faktas: kai organų transplantacijos recipientai jaučiasi dėkingi savo donorams, jie greičiau pasveiksta. Visiems kitiems dėkingos mintys stiprina imuninę sistemą, mažina kraujospūdį, sukelia pasitenkinimo ir laimės jausmą.

Parašykite padėkos laišką artimam žmogui. Galite pasirinkti mentorių, įžymybę, filosofą, mokslininką – bet kurį asmenį, kuris jums padarė didelę įtaką. Tada galite perskaityti laišką garsiai arba išsiųsti jį gavėjui.

 

   5. Pasistenkite prisiminti gerus dalykus.

Metai buvo sunkūs, bet kartais nutikdavo kas nors gero. Viskas priklauso nuo to, kaip mes vertiname. Kartais teigiamų akimirkų galima rasti ten, kur iš pirmo žvilgsnio jų nėra: pavyzdžiui, išėjimas darbo. Bet galbūt jis jums niekada nepatiko, o dabar turite galimybę susirasti naują užsiėmimą. Taip galite pažvelgti beveik į kiekvieną įvykį.

Esmė ta, kad teigiamas požiūris į pasaulį neatsiranda staiga: tai įgūdis, kurį reikia lavinti. Štai paprastas pratimas, padėsiantis pastebėti ką nors gero.

Praktika „Pasidžiaukite tuo, ką turite“

Skirkite akimirką dabar ir pagalvokite apie visus neapčiuopiamus dalykus, dėl kurių jaučiatės dėkingi.

Kas jūsų gyvenime priverčia šypsotis, juoktis, jaustis mylimam, įkvepia, teikia džiaugsmo?

Galbūt tai pomėgiai – muzika, bėgimas, laipiojimas uolomis, dainavimas, skaitymas, šokiai?

O gal tai draugai, šeima, mylimasis, vaikai?

Galbūt tai ypatinga jūsų aplankyta vieta, nuostabi gamta, švarus oras, kuriuo kvėpuojate?

O gal tik vienas bučinys, kvapas, skonis, jausmas?

Arba prisiminimas apie žmogų, kurio nebėra šalia?

Ir dar vienas dalykas: šiemet buvo daug praradimų. Tačiau pasirinkimas būti laimingam nėra nepagarba žmonėms, kurių netekome, ir nėra jų atminimo įžeidimas. Laimė yra dovana, ir kiekvienas, kuris mus myli ir kada nors mylėjo, linki mums laimės. Gyvenimas susideda iš gimimų ir mirčių, džiaugsmų ir netekčių. Nepatyrus abiejų kraštutinumų, neįmanoma suprasti, kas yra gyvenimas visa savo pilnatve. Negalite visiškai patirti vieno, nežinodami kito.


Psichologė Marina Guptor